Miroslav Kratochvíl


x

Přehrada Pastviny - dovolená a ubytování v Orlických horách

Nachází se na trase Králiky - Žamberk, cca 8 km od města Letohrad

Přehrada Pastviny se nachází na trase Králiky - Žamberk, nedaleko města Letohrad.

Pastviny se rozkládají v části Orlických hor s vrcholy Adam 756 m n.m. a Studený 721 m n.m.Vodím tokem je Divoká Orlice, která k Zemské bráně u Čiháku tvoří státní hranici a potom romantickým údolím teče od Čiháku do Pastvinské přehrady a potom dále přes Nekoř k Žamberku, Doudlebám n.Od. a Hradci Králové.

V roce 1933 - 1938 byla vystavěna z lomového kamene přehradní hráz a elektrárna. Jeto poslední zděná hráz v ČR. Hráz je vysoká 31 m. Zatopená plocha 110 h. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž a na přehradní vodní plochu.
Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku, sporty i rekreaci. Blízké vrchy Adam, Studený a dále Suchý vrch dávají příležitost k letní i zimní turistice. Dobře značené turistické stezky zvl. Jiráskova Vás provedou krásami Orlických hor.

Suchý vrch je nejvyšší horou je zde postavena Klubem českých turistů turistická chata s rozhlednou. Zde probíhá i bývalá zemská hranice mezi Čechami a Moravou.
Oblíbeným místem pro turisty je Zemská brána, kde Divoká orlice vytváří překrásná zákoutí. Blízká Pašerácká lávka je cílem pěších tůr i odpočinkem před další cestou. Nejčastěji volí turisté cestu podél Orlice do Klášterce n.O. Údolí je vyhlášeno Státní přírodní rezervací.
Kašparova chata je mezi Českými Petrovkemi a Adamem. Odtud je výhled na Horní
Kladsko a kralickou kotlinu s Kralickým Sněžníkem.

Opevnění vybudované v období první republiky Adam je tvořeno desítkami dělostřeleckých tvrzí a řopíků. Pro návštěvníky je zde krásný pohled do Polska a do našeho kraje (Mladkov, Těchonín). Naučná stezka o čs. pohraničním opevnění začíná i končí v Mladkově a nazývá se "Betonová hranice".
Bouda je dělostřelecká tvrz postavená v roce 1938 jako součást pohraničního opevnění proti nacistickému Německu.V současné době je zde vojenské muzeum a celý podzemní komplex je přístupný veřejnosti.
Vejdovy lípy u přehrady neujdou pozornosti návštěvníků Pashin. Patří mezi nejstarší stromy, jedna z lip má obvod 12 m a její stáří se odhaduje na 850 let. Do nejstarší lípy se vejde stůl a čtyři židle.

Most přes Bublačku "Kraví skok" byl převezen z prostoru zatopeném přehradou a umístěn nad zátoku Bublačka. Z tohoto mostu skočila do přehrady kráva aniž by utrpěla zranění po měsíci porodila zdravé tele.
Markétino údolí je tvořeno více než desítkou rázovitých podhorských chalup. Údolím
je pěkná pěší a cyklistická tůra na Studený vrch, Studené, Těchonín atd.
Králíky je podhorské městečko, kde bylo těženo stříbro. Cílem návštěvníků je poutní
kostel a klášter na Hoře Matky Boží.

   

Ubytování - Miroslav Kratochvíl

IČ 444 67 664

Pastviny 49, 564 01 Pastviny

kratochvilmiroslav@seznam.cz

+420 603 538 138

REZERVACE

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies